Západočeská pobočka

Astronomický den v areálu kláštera Teplá

Přijměte pozvání na astronomický program v areálu kláštera v Teplé, který pořádá Česká astronomická společnost ve spolupráci s Hvězdárnou v Rokycanech a Plzni a Hroznatovou akademií v sobotu 29. 7. 2023 od 16h do 24h. Po roční přestávce se tak do prostor kláštera opět vrátí astronomie a fyzika, která zde vzkvétala po dvě staletí. V tento večer vám taky přiblížíme krásy vesmíru dovezenou astronomickou technikou a zodpovíme vaše dotazy. Zábavnou formou vám předvedeme řadu zajímavých fyzikálních pokusů, které si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Proto neváhejte a navštivte klášter premonstrátů v Teplé, kde působily takové osobnosti, jakými byly Alois Martin David nebo Josef František Smetana.


Fotografii kláštera nám poskytla Hroznatova akademie.

Astronomický program v klášteře Teplá navazuje na speciální noční hru „Nocí ke hvězdám“, která probíhá v klášteře Plasy, Kladruby a Teplá. Jedná se o netradiční večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb. Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skrytá v detailech interiérů tří největších klášterů západních Čech. Luštit ji budete pomocí indicií a úkolů, které obdržíte při vstupu do objektu nebo je naleznete přímo na trase. Pokud vyluštíte tajenku na jednom objektu, získáte do dalšího kláštera vstup na tuto akci zdarma. Užijte si neobvyklou atmosféru barokních památek po svém.

Akce "Nocí ke hvězdám" se uskuteční 28. a 29. července 2023. Po oba večery bude barokní část Kláštera Teplá otevřena od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoliv a záleží pouze na vás, zda navštívíte kláštery všechny, pouze dva, nebo jen jeden. Odznak získaný za správné vyluštění tajenky slouží jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě noci.

Vstupné činí 250 Kč na osobu. Rezervace není nutná. (Astronomický program a fyzikální hrátky zdarma).

Na noční hru Nocí ke hvězdám bude 29. 7. 2023 navazovat astronomický program, který připravily Česká astronomická společnost, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni.


LogoMOBILNÍ DIGITÁLNÍ PLANETARIUM
Foto: Josef Jíra
Kolegové z Hvězdárny v Rokycanech a Plzni si pro vás připravili nový program pro popularizaci astronomie. Za pomoci digitálního planetária vám představí celou řadu zajímavých astronomických objektů či úkazů. Návštěvu tohoto programu doporučujeme zejména dětem. Pozor, program planetária trvá 30 až 45 minut a bude začínat v 17h, další "představení" dle aktuálního počtu zájemců o program planetária cca do 22h. Kapacita nafukovacího planetária je omezena počtem 25 lidí

FYZIKÁLNÍ POKUSY
Fyzika nejsou jen dlouhé tajemně vypadající vzorce, ale může být i zábavná! Do tajů fyziky vás uvedou studenti a vysokoškolští pedagogové Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Představu o jejich aktivitách si můžete udělat například z videa pro Českou televizi v rámci projektu Dny vědy a techniky, které pořádá Západočeská univerzita ve spolupráci s městem Plzeň. Video zde. Nebo na webových stránkách projektu Dny vědy.
Foto: Josef Jíra


RAKETOVÁ DÍLNA LUDVÍKA OČENÁŠKA
Foto: Josef Jíra
Ludvík Očenášek je jeden z mála Čechů, který se dostal ve Spojených státech do raketové síně slávy. Tento průkopník raketové techniky a rodák z Kříší na Rokycansku je mnohem více znám v zahraničí než u nás doma. Vyzkoušejte si funkci raketového technika a postavte si raketu na vodní pohon. Samozřejmě i se startem na improvizovaném kosmodromu. Pokud vás zajímá, jak raketa na vodní pohon funguje, tak se můžete podívat na příslušnou webovou stránku, kde najdete stručný návod na stavbu. Pokud se chcete podívat na video ze startů raket Ludvíka Očenáška, ta navštivte stránku serveru iDNES.

POZOROVÁNÍ SLUNCE
Za jasného počasí bude probíhat pozorování Slunce dovezenou astronomickou technikou. Pokud nám bude štěstí přát, tak na zdánlivém slunečním povrchu budeme moci pozorovat sluneční skvrny nebo protuberance ve vyšších vrstvách sluneční atmosféry.
Foto: Jan Zahajský

NOČNÍ POZOROVÁNÍ
Foto: Václav Sidorjak
Těšit se můžete především na objekty vzdáleného vesmíru. K dispozici bude několik astronomických dalekohledů. V areálu kláštera bude zhasnuté veřejné osvětlení, které umocní zážitek pod „tmavou“ oblohou.

Autor článku: Josef Jíra
Aktualizace: 31. 7. 2023

© 2006-2024 Západočeská pobočka České astronomické společnosti