Evropská noc vědců v Tachově

V pátek 25. září 2015 od 16.00 pořádala Západočeská pobočka České astronomické společnosti a sedm dalších organizací v Tachově akci při příležitosti Evropské noci vědců. Více než 700 návštěvníků dostalo příležitost poslechnout si odborné přednášky, pobavit se při experimentech z přírodních věd, nebo se zúčastnit astronomické vědomostní soutěže.

V pátek 25. září bohužel oblačnost neumožnila pozorování astronomických objektů, počasí ovšem nezabránilo konání přednášek a provádění experimentů. Svůj program představili především studenti Tachovského gymnázia, Střední průmyslová školy a základních škol. Pokusy předváděli také členové Západočeské pobočky České astronomické společnosti a zástupci oddělení fyziky Pedagogické fakulty a Katedry fyziky Fakulty aplikovaných věd Západočeské University.

V přednáškovém sále městského kulturního střediska proběhla čtveřice přednášek na astronomická a fyzikální témata, přednášená odborníky ze Západočeské University a členy Západočeské pobočky ČAS. Před poslední přednáškou byli vyhlášeni vítězové vědomostní soutěže o astronomickou literaturu.

Je již tradicí, že při příležitosti Evropské noci vědců pořádá Západočeská pobočka České astronomické společnosti akci v některém ze západočeských měst ve spolupráci s místními školami a organizacemi. Dříve navštívené obce zahrnují Stříbro, Klatovy, Nepomuk, Přeštice nebo Plzeň.

Evropská noc vědců „Researchers’ Night“ je projekt Evropské unie, který se stal jednou z největších akcí pořádaných každoročně na podporu vědy a techniky v EU. V rámci akce, se po celé Evropě v jeden večer zpřístupňují vědecká pracoviště pro veřejnost. Západočeská pobočka České astronomické společnosti se od roku 2010 snaží zprostředkovat přístup k Noci vědců obyvatelům menších měst, kde by jinak žádná akce k příležitosti Noci vědců nebyla.

Na závěr tohoto krátkého shrnutí musíme také poděkovat všem členům Západočeské pobočky, kteří se aktivně zapojili do příprav a realizace tohoto projektu. Velký dík patří i našim partnerům z Fakulty pedagogické ZČU v Plzni, Katedry fyziky Fakulty aplikovaných věd, místní samosprávě a Gymnáziu Tachov, Střední průmyslová škole Tachov, ZŠ Kostelní, ZŠ Hornické, ZŠ Zárečné.

Více fotografií z akce neleznete na facebookových stránkách Západočeské pobočky ČAS.

Galerie fotografií Radka Žáková, Mochal Hron a Ondřej Trnka:

Autor článku: Michal Hron
Aktualizace: 1. 10. 2015