Silný bouřkový systém na Plzeňsku 20. 5. 2022

20. 5. 2022 jsme mohli pozorovat v podvečerních hodinách přechod studené fronty přes naše území, která se rychle pohybovala od západu na východ, a za ní se do střední Evropy rozšířil výběžek vyššího tlaku vzduchu doprovázený extrémními bouřkami s přívalovými srážkami a silným nárazovým větrem. Na webových stránkách CHMI jsme si pak mohli přečíst i varování před silným větrem, který měl dosahovat ojediněle i rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu a krátkodobými úhrny srážek kolem 30 mm.

Na níže přiložených fotografiích Tomáše Kydlíčka pořízených v obci Vstiš u Dobřan pak vidíte krásný oblak typu Shelf cloud na čele studené fronty zformovaný do tzv. bow echa. Na radarových snímcích toho dne je vidět uspořádaný bouřkový systém do pásu, který je prohnutý ve tvaru luku. A právě na Plzeňsku došlo ještě lokálnímu výraznému vyboulení před zbytek bouře, což v nás vyvolalo dojem supercely, která ale byla pozorovaná na Karlovarsku. Toto „lokální“ vyboulení je často spojeno s výskytem downburstů, nárazového větrus rychlostí přes 140 km/h.

Pokud vlastníte fotografie této nevšední podívané, tak se o ně můžete podělit a to prostřednictvím našeho facebookového profilu nebo na našich webových stránkách.

Krásný oblak typu Shelf cloud na čele studené fronty zformovaný do tzv. bow echa, fotografovaný Tomášem Kydlíčkem 20. 5. 2022 v obci Vstiš u Dobřan.

Další fotografie:

[1] Vývoj bouřkové oblačnosti