Západočeská pobočka

Přijďte zažít tmu v CHKO Brdy!

Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy, Česká astronomická společnost a Hvězdárna v Rokycanech a Plzni vás zvou na zážitkový večer plný tmy v CHKO Brdy, který se uskuteční 21. 8. 2020 v Míšově.

Akce má omezený počet účastníků, proto je třeba se včas přihlásit na e-mail jana.fischerova@nature.cz. A na co se můžete těšit? Po západu Slunce spatříme velmi úzký srpek Měsíce, který budou doprovázet nad jižním obzorem planety Jupiter a Saturn, ke kterým se později přidá i načervenalý Mars. Kromě objektů sluneční soustavy se můžete těšit i na objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Pozorování bude samozřejmě doprovázeno odborným výkladem. Kromě samotného pozorování vás naučíme i základům astronomické orientace nebo vám přiblížíme problematiku světelného znečištění.

Nezapomeňte se teple obléci a vzít si termosku s čajem či kávou, jasné noci mohou být velmi chladné, případně teplou deku. Vezměte si s sebou pokud možno baterku s červeným světlem (vhodné je zadní světlo na kolo nebo obyčejná baterka překrytá červenou fólií), abyste nerušili ostatní. Používání bílého světla (např. v mobilu) je při sledování hvězd nevhodné!

V případě zatažené oblohy máme ještě jeden náhradní termín a to sobotu 22. 8. 2020 opět v Míšově.


Logo
(pdf)

Autor článku: Josef Jíra
Aktualizace: 1. 9. 2020

© 2006-2024 Západočeská pobočka České astronomické společnosti