Západočeská pobočka

Dny vědy a techniky v Plzni

Přijměte pozvání na další ročník Dnů vědy a techniky v Plzni, který pořádá Západočeská univerzita v termínu 20. - 21. 9. 2019. Na dva dny se centrum města Plzně promění ve velkou interaktivní výstavu složenou z více jak třiceti expozic, které představí zábavnou formou různé vědní obory. V ulicích města se budete moci setkat s mnoha experimenty a pokusy vycházejícími nejenom z našeho běžného života. Řadu věcí si přitom budete moci vyzkoušet na vlastní kůži. Jednotlivé expozice se budou soustředit před budovou Západočeského muzea v Plzni a na náměstí Republiky. Proto neváhejte a přijďte v pátek od 9 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 17 hodin.


Stánek Západočeské pobočky České astronomické společnosti bude umístěn jako v předchozích letech v Šafaříkových sadech před budovou muzea. Kromě expozice ZpČAS zde najdete stánky Hvězdárny v Rokycanech a Plzni a oddělení fyziky FPE Plzeň. Pokud vás zajímá, jak vypadala naše expozice v předchozích letech, tak si pusťte reportáž České televize.

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni

Před stanem budete mít možnost sledovat astronomickými dalekohledy úkazy ve fotosféře a chromosféře Slunce. Podmínkou je pouze jasná obloha! Pokud bude zataženo, dalekohledy namíříme na zajímavé pozemní cíle v blízkém a vzdálenějším okolí.

Je vyšší věž plzeňské katedrály nebo raketa Saturn 5? Odpověď najdete při prohlídce výstavy věnované 50. výročí přistání prvních lidí na Měsíci doplněné o model zmíněné měsíční rakety včetně startovací rampy. Především pro menší návštěvníky budou opět připravené omalovánky, vystřihovánky a stolní hry s astronomickou tématikou.

Západočeská pobočka ČAS

Na stánku Západočeské pobočky České astronomické společnosti si může každý účastník postavit jednoduchou vodní raketu vyrobenou z PET lahve. Poblíž bude i vypouštěcí zařízení, ze kterého budou postavené vodní rakety startovat. Každou celou hodinu odstartuje ukázka raket na alternativní pohon (lihové, TPH apod.).

Oddělení fyziky Katedry pedagogické ZČU v Plzni

Fyzika nejsou jen dlouhé tajemně vypadající vzorce, ale může být i zábavná! Zhlédnete pokusy s nízkými teplotami a kapalným dusíkem, vysokým napětím a transformátory. S menšími dětmi si něco vyrobíte a na vlastní kůži vyzkoušíte v interaktivním stanu. Fyzika je všude kolem nás, pojďme ji zkoumat společně!

Zajímají vás i jiné aktuality? Tak sledujte „facebookové stránky“ Západočeské pobočky ČAS.

Autor článku: Josef Jíra
Aktualizace: 28. 9. 2019

© 2006-2022 Západočeská pobočka České astronomické společnosti