Věda v ulicích 2013

Ve dnech 13. a 14. září 2013 se v Plzni uskutečnil další ročník Dny vědy a techniky. Naše pobočka měla svůj stánek opět před Západočeským muzeem společně s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň, Hvězdárnou v Rokycanech a oddělením fyziky Pedagogické fakulty. Bohužel pátek třináctého nám opravdu přinesl trochu smůly. Po několika letech bylo páteční počasí velmi nevlídné, doprovázené množstvím přívalových srážek. Ale ani to nevlídné počasí neodlákalo obrovské množství žáků a studentů z plzeňských škol. Sobota pak patřila převážně rodičům s dětmi.

Hlavní činností podobně jako v předchozích letech byla stavba raket z PET láhví, které si úspěšní modeláři mohli vystřelit z improvizovaného kosmodromu. Letos bylo na výrobu raket spotřebováno 15 pytlů PET lahví a rekordní let byl dlouhý 50 metrů. K vidění bylo mnoho pěkných startů majitelů raket, kteří překonali i vzdálenost 40 metrů. Někteří z nich pak byli odměněni tričkem a drobnými cenami pořadatelů. Program na našem improvizovaném kosmodromu byl pravidelně každou hodinu zpestřen startem raket na tuhá paliva i vodními raketami tlakovanými vzduchem z kompresoru. Velkou atrakcí pak byly exploze PET lahví naplněných tekutým dusíkem doprovázená ohlušující explozí.

Autor fotografií: Jakub Toman

Aktualizace: 30. 9. 2013