Jaká byla VATVU 2007

Ve dnech 21. a 22. září proběhl v Plzni již druhý ročník akce Věda a technika v ulicích pořádaný společností Česká hlava. Na akci se podílela i naše pobočka ve společné expozici s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň, Hvězdárnou v Rokycanech a Katedrou obecné fyziky PEF ZČU.

Stanoviště bylo opět umístěno kolem fontány před vchodem do Západočeského muzea a v přilehlých Šafaříkových sadech. Tento výběr není náhodný. Jedná se totiž o jedno z mála míst v plzeňském sadovém okruhu, ze kterého je po celý den vidět Slunce, jehož pozorování bylo součástí programu H+P Plzeň. Ale nejenom pozorování Slunce mohlo lákat návštěvníky k prohlídce našich expozic. Bylo by asi zdlouhavé vyjmenovávat jednotlivé experimenty či jmenovat jednotlivé exponáty, protože jich bylo opravdu hodně viz. přiložené fotografie, ale za zmínku určitě stojí připomenutí výstavy věnované problematice světelného znečištění, kterou reprezentovala H+P Plzeň, nebo Markovy pokusy s tekutým dusíkem ve stánku Hvězdárny v Rokycanech. Neměl bych ale taky zapomenout na úchvatné Coca-Colové gejzíry před stanem Katedry obecné fyziky, které dokreslovaly velice pěknou kulisu kašny před muzeem.

Naše pobočka vsadila na osvědčenou kartu z loňského ročníku, kdy starty raket budily velký zájem hlavně mezi dětmi. A proto jsme se rozhodli pro tento ročník připravit stánek, kde si budou moci děti vyrobit vlastní raketu a samy si jí odstartovat z našeho improvizovaného kosmodromu. Naše rozhodnutí bylo opravdu správné, protože během dvou dnů jsme vyčerpali celkem 10 plně naložených pytlů pet-láhví a během odpalování raket jsme samozřejmě vytvořili několik dálkových rekordů. Jen pro zajímavost činí nový rekord 75 metrů. Na tuto vzdálenost se podařilo dostřelit plastovou láhev od minerální vody jen za pomoci špuntu od vína a pumpičky od kola. V prostoru Šafaříkových sadů mohli návštěvníci vidět nejenom rakety na vodní pohon, ale i starty raket na ocet nebo líh.

Kromě startů raket jsme si pro návštěvníky připravili i procházku sluneční soustavou s odborným výkladem. Zejména v pátek využilo několik škol naší nabídky absolvovat procházku mezi planetami. Součástí naší expozice byla i fotografická výstava o činnosti naší pobočky, která byla umístěná vedle našeho stanu a budila opravdový zájem.

Škoda jen, že se pořadatelé nedokázali domluvit a musely proběhnout dvě akce s velice podobným jménem pouze jediný týden po sobě. O tom proč tomu tak bylo a doufejme, že za rok nebude, jste si mohli přečíst v našem zpravodaji. Na návštěvnosti se to určitě projevilo!

Více fotografií naleznete zde.

Michal při přednášce o sluneční soustavě pro studenty.
V těsné blízkosti našeho modelu sluneční soustavy byla umístěna i provizorní odpalovací rampa pro rakety.
Pohled na rozestavěná tělesa sluneční soustavy v měřítku 1 : 28 miliardám.
Jakub při tankování paliva do rakety.
Start rakety byl opravdu velkolepý, škoda jen, že člověk byl potom mokrý od hlavy až k patě.
Náš stan, kde si děti i rodiče mohli vyrobit vlastní raketu.
Stavba raket na našem stánku.
Každý si mohl vyrobit raketu jakou chtěl.
Jakub se osvědčil jako zkušený odpalovač raket.
Sobotní ráno a pohled na náš stánek, který byl doplněný fotografickou výstavou o činnosti pobočky.
Kluci si rozbalují svoje nádobíčko pro své vaření.
Pohled na naše stánky před muzeem.
Ještě jeden pohled na ruch před muzeem.
Marek a jeho astronomická kuchařka lákala velké množství mlsounů.
Lumír se svým gumičkovým souhvězdím.
Marek tankuje lihovou raketu.
Následující odpal byl velice efektní.
Jakub se svojí octovou raketou, která létala nějakých 15 metrů vysoko.
V sobotu jsme náš model rozmístili trochu jinak. V pozadí pohled na dalekohledy H+P Plzeň.
První prototyp naší rakety, která vytvořila rekord 55 metrů, ale zanedlouho byl překonán na 75 metrů.
Bylo hodně lidiček, kteří se nás pokoušeli překonat, ale ...
Ale i ten klučina tu raketu vystřelil dál než Kráťa.
Michal byl velmi akční a jeho profesionální vystupování budilo respekt.
Síla Slunce je opravdu nepřekonatelná. O tom jste se mohli přesvědčit na hořícím klacku.
Kluci v akci. Uvařte si kometu.
I tak může vypadat jedlá kometa.

Autor článku: Josef Jíra, Michal Rottenborn
Aktualizace: 8. 10. 2007