V tachovském Komunitním centru vystavují Klenoty noční oblohy

Tachov – Vernisáž výstavy astronomických fotografií doprovodili žáci Základní umělecké školy v Tachově. Tři desítky přítomných diváků se dověděly i několik zajímavostí, které zobrazují vystavené snímky.

Fotografie zapůjčila Západočeská pobočka České astronomické společnosti a všechny snímky byly pořízeny jejími členy.

Protože v Tachově je podobná výstava ojedinělou záležitostí, nesla podtext: Všechno je jednou poprvé. Poprvé použili sklíčka k lepšímu vidění Peršané, poprvé si dalekohled nechal patentovat Hans Lippershey, poprvé využil dalekohled k astronomickým účelům Galileo Galilei a poprvé mohli návštěvníci komunitního centra vidět výstavu astronomických fotografií.

V tachovském Komunitním centru vystavují Klenoty noční oblohy, autor Irena Zapletalová.

Zájemci o pohledy do vzdáleného i blízkého vesmíru viděli poutavé, barevné snímky planetárních mlhovin či blesků nad městem, které přitáhnou pozornost svojí kompozicí. K vidění na vernisáži byly ale také fotografie obrazově málo výrazné, o to však zajímavější svým obsahem. Například současné zobrazení Měsíce a planety Saturn. Jde o vzácnou kombinaci, kdy dochází k zákrytu planety měsíčním diskem. Jak planeta postupně „vycházela“ z poza měsíčního kotouče, zachycoval ji svým objektivem autor snímku. Na jiné fotografii je zobrazen přechod Venuše přes sluneční disk. Fotografovi se do záběru Slunce, které je zhruba 150 milionů kilometrů daleko, připletl holub, vzdálený nějakých dvacet metrů od objektivu.

Oproti snímkům, kdy hraje svojí úlohu náhoda, viděli návštěvníci obrazy kosmu, u jejichž pořízení fotograf cíleně strávil doslova hodiny času. Příkladem je fotografie otevřené hvězdokupy Plejády neboli Kuřátka. Někdy uskupení těchto hvězd lidé zaměňují za Malý vůz. Pouhým okem je ve hvězdokupě vidět 6–10 hvězd a dříve byla používána jako měřítko kvality zraku. Ve skutečnosti Kuřátka obsahují zhruba tisíc hvězd.

Zajímavostí výstavy je také snímek Galaxie v Andromedě. Přítomní se dozvěděli, že tato fotografie formátu A3 přibližuje nejvzdálenější místo ve vesmíru pozorovatelné pouhým okem. Kdo mlhavý obláček na nočním nebi najde, spatří tak na vlastní oči v podstatě historii starou 2,5 milionu roků, protože od této galaxie k nám letí světlo právě tak dlouho.

Vernisáž zpestřili žáci a žákyně tachovské Základní umělecké školy svým hudebním doprovodem. Výstavu umožnila nainstalovat do prostorů komunitního centra Místní akční skupina Zlatá cesta. Cílem výstavy je přiblížit laické veřejnosti možnosti astronomické fotografie. Výběr fotografií byl záměrně zvolen tak, aby obsahoval jak snímky pořízené kvalitní CCD technikou, tak i snímky pořízené pomocí základního objektivu a klasického fotografického materiálu.

Výstava je putovní a od roku 2009 ji zhlédlo více než 7000 návštěvníků. V Komunitním centru bude přístupná denně až do 14. června od 12.30 do 17.00 hodin.

Autor článku: Antonín Hříbal
Aktualizace: 8. 6. 2012