Západočeská pobočka

Co nás čeká v roce 2017

Na této stránce naleznete seznam akcí připravovaných na rok 2017, které pořádá, nebo na kterých spolupracuje Západočeská pobočka České astronomické společnosti s jinými organizacemi. Seznam těchto akcí bude průběžně aktualizován. Sledujte prosím tedy naše webové nebo facebookové stránky. Rok 2017 je zároveň rokem 100. výročí založení ČAS a proto bude probíhat spousta akcí vztahujících se k tomuto výročí. Sledujte proto i stránky www.astro.cz

• únor 2017 Volby do výboru Západočeské pobočky ČAS

• 10. – 11. března 2017 Odborná konference o životě a díle J. F. Smetany - oslavy autora první česky psané publikace o astronomii. Slavnostní odhalení zrekonstruovaného náhrobku J. F. Smetany v Plzni se odehraje se 11. března.
  • 1. dubna 2017 Sjezd České astronomické společnosti - uskuteční se na Hvězdárně a planetáriu Brno.
  • 22. dubna 2017 Zájezd do iQLANDIA Liberec - moderní science centrum, kde se vědou baví děti i dospělí
  • 5. května 2017 Otto Seydl v Merklíně - vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla.
  • 13. května 2017 Den Ludvíka Očenáška - vzpomínková akce na významného kostruktéra raket v Plasích. Akce spojená s astronomickým pozorováním, stavbou a odpalováním raket.
  • 2. června 2017 Popularizace MOTO - tradiční popularizační akce spojená s přednáškami a pozorováním v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Tentokrát na náměstí v Nečtinech.
  • 15. června 2017 Sedmdesát let astronomie v Rokycanech - u příležitosti slavnostního otevření Hvězdárny v Rokycanech před sedmdesáti lety proběhne vernisáž výstavy astronomických fotografií členů Západočeské pobočky ČAS.
  • 14. července 2017 Pozorování v Brdech - "Pojďte s námi strávit hězdnou noc na karimatce v CHKO Brdy". Akce by se měla uskutečnit v Míšově na louce u vstupu do bývalého vojenského prostoru. V případě nepříznivého pořasí máme náhradní termín 15.7.2017.
  • 29. července 2017 Astronomie v Teplé - vzpomínková akce na významného představitele klášteru v Teplé a ředitele klementinské hvězdárny Aloise Martina Davida. Celodenní program pro rodiny s dětmi plný astronomických a fyzikálních her, pozorování, přednášek a pokusů. Vernisáž fotografické výstavy členů Západočeské pobočky ČAS.
  • 12. srpna 2017 Pozorování Perseid v MOTO - akce na letišti v Manětíně. Pozorování meteorů v Manětínské oblasti tmavé oblohy.
  • 25. srpna – 15. září 2017 Výstava 100 let ČAS v Plzni - výstava k výročí České astronomické společnosti v prostorách radnice města Plzně.
  • září 2017 VATVU - tradiční akce v Plzni zaměřená na připomenutí nejvýznamnějšího průkopníka raketové techniky u nás Ludníka Očenáška.
  • 21. září 2017 Kytarový koncert Matěje Raka a pozorování nebe v Přešticích - koncert pravnuka Otty Seydla pro občany města v kulturním centru. Program doplněný o astronomické pozorování.
  • 22. září 2017 Odhalení pamětní desky Otty Seydla v Přešticích - akce se uskuteční na základní škole v Rébcově ulici v dopoledních hodinách, kterou navštěvoval Otto Seydl.
  • září 2017 ENV Rokycany
  • 6. října 2017 "Evropská noc vědců" - tentokrát v Rokycanech. Pozorování, pokusy, přednášky.
  • 21. října 2017 Okna vesmíru dokořán - 6 přednášek z různých oborů astronomie přednesou významní popularizátoři astronomie Jiří Grygar, Michael Prouza, Petr Kulhánek, Jiří Podolský, Vladimír Wagner, Marek Wolf. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
  • 24. října 2017 Astrovečer - setkání členů pobočky a příznivců astronomie. Přednáškový cyklus.
  • 8. prosince 2017 Oslava 100 let ČAS - velké setkání členů ČAS i široké veřejnosti k příležitosti dne 100. výročí založení ČAS. Program bude upřesněn. Akce se uskuteční v posluchárně ČVUT, Náplavní ulice 6, Karlovo náměstí, Zengerova posluchárna.

Autor článku: Marek Česal
Aktualizace: 12. 2. 2017