Živé vysílání pořadu Meteor 2. 5. 2015

Po více než padesáti letech to bylo poprvé, kdy pořad Meteor vysílal živě mimo pražské studio. A byla to právě Plzeň, kam zavítal celý realizační tým včetně autora pořadu Petra Sobotky. Celý pořad se vysílal od 8h v improvizovaném proskleném studiu Českého rozhlasu na Náměstí Republiky, kde příchozí návštěvníci mohli sledovat moderátory a jejich hosty při práci. Součástí živého vysílání byl i doprovodný program, který zajišťovala Západočeská pobočka České astronomické společnosti společně s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň, Oddělením fyziky Pedagogické fakulty ZČU v Plzni a Gymnáziem Plzeň. K vidění, ale i k osahání či ochutnání, byla řada experimentů, pokusů nebo astronomických pozorování. Náš program se nesl v podobném duchu jako na Evropské noci vědců nebo Vědě v ulicích. Připravené jsme měli dva stany, kde se prováděly fyzikální pokusy a představila se i astronomická kuchyně. Mohli jste si tak sáhnout na 200 tisíc voltů, ochutnat kometu či si vyzkoušet pokusy s vakuem. Hned vedle stanů byla nainstalovaná zrcadla, která deformovala váš obraz. Před studiem byly připraveny dalekohledy pro návštěvníky, ve kterých mohli pozorovat Slunce a další pozemské objekty. Kromě toho zde byly připraveny i stolní hry nejenom pro ty nejmenší návštěvníky.

Z přiložených fotografií si můžete udělat představu o samotném průběhu. Bohužel fotografie nejvíce dokumentují spíše začátek akce, tedy osmou až devátou hodinu, kdy se většina návštěvníků teprve chystala na cestu na Náměstí Republiky. Ten největší nápor jsme pak zažívali v samotném závěru akce, kdy se na náměstí objevily tisíce lidí, kteří se účastnily programu 70. výročí osvobození Plzně americkou armádou.

Autor: Jakub Toman

Autor: Radka Žáková